Výber práce. Tipy a rady.

Keď študenti idú pracovať do Ameriky, väčšina z nich nevie čo by mala robiť. Nie sú si istí svojou úrovňou angličtiny, obávajú sa, či sa vôbec dohovoria. Nevedia, akú prácu by si mali vybrať.

Dúfam, že ti tento článok poskytne rady na to, ako si vybrať prácu.

Akú prácu si vybrať?

To, akú prácu si vyberieš zrejme najčastejšie bude závisieť od:

  • tvojej úrovne angličtiny,
  • platových podmienok,
  • veľkosti mesta v ktorom budete žiť,
  • aktivity / lenivosti.

Úroveň angličtiny

Ak ti angličtina moc dobre nejde, máš malú slovnú zásobu, a moc dobre nehovoríš. Ak je angličtina tvoj druhý jazyk. Ak medzi tvoje primárne dôvody prečo ideš do USA nepartí fakt, že sa chceš zlepšiť v angličtine, a podobne.

Vtedy si nájdi prácu, v ktorej menej komunikuješ s ľuďmi. Napríklad chyžná, upratovačka, pomocník v kuchyni a podobne.

Ak je tvoja úroveň angličtiny na strednej úrovni. Možno rozumieš čo ti hovoria ale bojíš sa, či dokážeš ty hovoriť po anglicky. Predsa len, si mal už dávnejšie angličtinu a veľa slovíčok si zabudol, možno nemáš veľkú slovnú zásobu…

Netreba sa báť. Ak tam ideš za účelom zlepšiť si angličtinu, tak je najlepšie nájsť si takú prácu, v ktorej si v kontakte s Američanmi. Práce ako napríklad recepčná, čašník, predavač, a podobne. Podotýkam byť v kontakte s AMERIČANMI (ANGLIČANMI), nie so zamestnancami, ktorí tam prišli tiež pracovať ako ty. Od nich sa nenaučíš po anglicky. Oni tiež vedia angličtinu na takej úrovni ako ty, možno aj na horšej od teba. Viacerí sa môžu tváriť, ako polobohovia a tvrdiť, že vedia po anglicky, no v skutočnosti hovoria ako tatári. Možno niektorý z nich bude vedieť pomerne slušne angličtinu, ale kam sa hrabe na Američana či Angličana… Poprípade ak tvoji kolegovia budú Američania či Angličania, popros ich, aby ťa opravovali keď budeš nesprávne hovoriť.

Platové podmienky

Priemerná hodinová mzda v USA sa pohybuje okolo $7,25 – $7,50. Závisí to aj od jednotlivých štátov.

Čašníci majú zvyčajne mzdu pohybujúcu sa okolo $2 – $4, s tým, že si môžu nechávať sprepitné (tips). Takže ak si šikovný, na sprepitnom si môžeš privyrobiť aj viac, ako keby si mal mzdu $8 pri inej práci. Nevýhodou je, že sa nabeháš a narobíš. Ak ti to však nerobí problém, choď do toho. Čo je pre teba lepšie a výhodnejšie, je už na tebe. Dievča, ktoré so mnou robilo si takto v druhej práci keď robila čašníčku za deň zarobila aj 200 – 300 dolárov.

Plavčíci majú plat okolo $10 – $12. Povieš si, „super. To je najvyšší plat. Najviac zarobím, idem robiť plavčíka. Veď si dobre zarobím, oddýchnem na  pláži, či pri bazéne, opálim sa a ešte aj nejaké čajočky či čávov zbalím. Vysnívané leto…“

Trošku, ťa teraz musím dostať na zem. Treba myslieť aj na to, že predtým ako chceš robiť plavčíka, treba si spraviť plavčícky kurz. To sú výdavky. Certifikát máš síce na 2 roky. Ale zvýši ti to výdavky. A taktiež treba myslieť aj na to, či chceš 2nd job. Či ako plavčík budeš mať možnosť a čas nájsť si aj druhú prácu. Treba si spočítať pre a proti a rozhodnúť sa.

Pri práci v kempoch máš mesačnú mzdu. Väčšinou za stravu a ubytovanie už neplatíš. Môže sa ti zdať, že pri tomto variante si dosť zarobíš. Ale treba počítať aj s tým, že sa ti z toho budú strhávať dane. Budeš mať potom dostatok peňazí, ak by si chcel cestovať?

Veľkosť mesta, v ktorom budeš žiť

Vo väčších mestách možno budete mať väčšiu mzdu, ako by ste za tú istú prácu mali v menšom meste. Treba myslieť však aj na to, že vo väčších mestách budete mať aj vyššie náklady na bývanie a aj na stravovanie. Ale zase tam máte aj výhodu veľkých obchodných domov ako napríklad wallmart, food lion, a podobne a v nich nakúpite takmer všetko a za nižšie sumy ako by ste kúpili v malých obchodíkoch, akými sú napríklad seven eleven či rodinné obchodíky.

Keď budete v malých mestách, zrejme tam budete mať problém nájsť si second job. Tiež pokiaľ vám neposkytne zamestnávateľ ubytovanie a stravu zadarmo, tak treba rátať s tým, že v malých mestách nenájdete veľké obchodné domy a tým sa vám môžu zvýšiť aj náklady na stravovanie.

Aktivita / Lenivosť

Ak ideš do Ameriky s cieľom že chceš mať čo najpohodlnejšiu robotu, len aby si sa nenadrel a užil si pravé americké leto plné žúrok a letných románikov… V takomto prípade si vystačíš s jednou prácou (treba však myslieť aj na to, že z jednej práce možno nebudeš mať dostatok financií na cestovanie. No ak cestovanie nie je tvojou prioritou a chceš si len užiť leto, tak ti stačí len jedna práca.). Keď si chcú študenti oddýchnuť väčšinou volia pozície ako sú plavčík, či niektorí volia aj prácu chyžnej, či predajcu v obchode (zase toto nie je pravidlo. V jednom hoteli (obchode) sa chyžná (predavač) moc nemusí nadrieť a v druhom áno. Toto naozaj závisí od konkrétneho zamestnávateľa. Nedá sa to takto zovšeobecniť.)

Pracovné pozície (referencie od mojich kamarátov)

Okrem mňa navštívilo USA aj zopár mojich kamarátov a pracovali na rôznych pozíciách v rôznych štátoch a mestách.

Jedna pracovala ako chyžná v hoteli, ktorý jej odporučila kamarátka, ktorá tam už predtým pracovala. V ten rok keď prišla sa tam však hlásilo veľa ľudí. Nabrali veľa zamestnancov a tak odpracovala málo hodín. Do Ameriky išla aj s cieľom zlepšiť sa v angličtine. Ako chyžná sa väčšinou rozprávala len s „nadriadenou,“ ktorá bola tiež z európy a vedela angličtinu na podobnej úrovni ako ona. Mala to šťastie, že si vybrala robiť chyžnú hosťom a nie zamestnancom, takže sem-tam prehodila aj zopár viet s americkými hosťami. No moc tej konverzácie nebolo.

Druhá pracovala v parku, na takom súkromnom ranči. Nerobila camp couselora (vychovávateľa) ale robila pomocné práce. To si pochvaľovala z toho dôvodu, že práca nebola jednotvárna, ale robili viac prác – robili v kuchyni, upratovali izby, robili čašníkov a pod. Ona však nemala hodinovú mzdu ale mesačnú. Taktiež ubytovanie a stravu mali zadarmo. Nevýhodou bolo, že boli ďaleko od mesta a nemali možnosť nájsť si druhú prácu. Zase na druhej strane to bola aj výhoda, lebo počas práce moc neminuli. Počas svojho voľna chodili na túry, na kone alebo na ryby. Tá bola spokojná.

Ja som pracovala v obchode s cukrovinkami. Mala som možnosť nájsť si aj second job – našla som si prácu v obchode s oblečením a vecami na pláž. Bola som často v kontakte s Američanmi. Ak sa chceš dozvedieť viac o pozíciách, na ktorých som bola a o zamestnávateľoch prečítaj si nasledujúci článok.

V ďalšom článku Ti prezradím konkrétne pracovné pozície a poskytnem Ti o nich aj nejaké info.